نوای دوست...

پیمان پورجبار با ترانه ها و دل نوشته های عرفانی

نوای دوست...

پیمان پورجبار با ترانه ها و دل نوشته های عرفانی

مشخصات بلاگ
نوای دوست...

این وبلاگی است غیر سیاسی که حاوی مطالبی در مورد خداشناسی است. همچنین نواهایی از موسیقی عرفانی و تنبور. مطالبی که در اینجا نوشته میشود حاصل مطالعات و نتیجه گیری های من میباشد و خواننده عزیز میتواند بجز احادیثی که از معصومین (ع) آورده ام را رد کند.

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

۱۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

راه های رسیدن به خداوند هموار است اگر چه ظاهرا درها بسته است اما او همان خداییست که لقب سریع الرضا دارد.کافیست این را بدانیم که هر یک از ما در دایره خلقت نقطه وسطی هستیم که اتفاقات و حوادث دور ما میچرخند.و هر یک از ما بطور مستقیم مورد توجه خداوند رحمان هستیم.

اولین قدم و بزرگترین قدم بعد از توحید قلبی انجام واجبات بخصوص نماز با حضور قلبیست. خلوت کردن و صحبت کردن با خداوند و دل به او سپردن رازهای ساده رسیدن به خداست.باید قلب را موشکافی کرد و همیشه لبریز یاد حق نگه داشت و همیشه در زندگی منتظر آن نسیم رحمتی باشیم که از طرف حضرت دوست به قلب ما میوزد. ما گاهی مورد توجه خاص قرار میگیریم باید دید که آنگاه حق پیمانمان با حضرت حق را چگونه ادا میکنیم.همیشه باید به یاد این بود که ما همان کودک معصومی بودیم که روزی پاک به ذات الهی به دنیا آمدیم.اکنون و در زمان فرا رسیدن رحلت چقدر آن معصومیت را حفظ کرده ایم؟آیا باز با همان نگاه معصوم میتوانیم چشم به راه رسیدن رحمت خداوند باشیم؟

آغاز این راه اولین قدم است که باید همین الان برداشت...

 • پیمان پورجبار

تصاویر کنار هم را با همدیگر مقایسه کنید و ببینید تفاوت زندگی تا چه حد میتواند باشد؟

یک وان آماده و شیک برای استحمام یک کودک دلبند و آنطرف حمام کردن کودکان در فقر کاملکودکی برخوردار از محبت پدر و مادر و آنطرفتر کودکی بر نعش پدر...

 • پیمان پورجبار

من هر شب میمیرم و صبح دوباره باز زنده میشوم اما نه کسی میگوید: خدا رحمتش کند و نه توبه میکنم...


 • پیمان پورجبار

من اگر بتوانم با این مطالب فقط یک نفر را به خواندن نماز و اقامه همیشگی این فریضه الهی برسانم برایم کافیست.خیلیها در ذهنشان فکر میکنند نماز خواندن یک مساله ایست که از مد افتاده و قدیمی شده! در حالیکه اگر خداوند میخواست پیمانش را تغییر دهد برایش کاری نداشت اگر میخواست یک پیغمبر جدید و یک کتاب جدید بفرستد.انسان هر چقدر هم پیشرفت کند وجوب نماز پابرجاست. خیلیها از نماز به خیلی جاها رسیده اند.دوستان عزیز اهل مد! بیایید نماز خواندن را هم به کلاسهایمان بیافزاییم! به خدا سوگند اگر بخواهیم خداوند راهنمایمان خواهد بود.فقط باید قدم اول را برداریم...

نماز هیچ وقت قدیمی نمیشود.همیشه یک قانون پابرجا و جدید هست...

 • پیمان پورجبار

درویشی و عاشقی به هم سلطانیست 

گنج است غم عشق ولی پنهانیست 

ویران کردم به دست خود خانه دل 

چون دانستم که گنج در ویرانیست

 • پیمان پورجبار

از نشانه های ذهن فرهیخته آن است که در عین مخالفت با عقیده ای با احترام  با آن مواجه شود.

 • پیمان پورجبار

انسان به طور کلی در اکثر موارد اغراق کردن را دوست دارد.دین هم از این موارد مستثنی نیست.خود را دور نگه داشتن از بعضی مسائل دلیل بر عدم وجود آنها نیست.هر کسی که به دنبال اسلام حقیقی باشد به ناچار با مسائل اغراق آمیز و خرافی هم مواجه میشود.بنده به موارد خیلی زیادی از این اغراق نمودن ها برخوردم که متوجه شدم متاسفانه خیلی افراد هم معتقد به این خرافاتند.با اینکه اصل این موارد هیچ ربطی با اسلام نداشت!در مورد ائمه معصومین (ع) بسیار داستانهایی خواندم و شنیدم که کاملا ساختگی و از روی خرافات محض بود.ارتباط ایشان با حیوانات مختلف و اعمال غیر طبیعی دیگر که اکثرا ساختگی و فاقد سند معتبر بودند.(جالب اینکه دین خیلی ها بسته به همین خرافات هست و در صورت مخالفت با ایشان شما را بی دین میپندارند!) البته که از این بزرگان کارهای خارق العاده و غیر طبیعی هم سر میزد (چنانکه حتی در زمانه ما هم بزرگانی با ریاضتهای الهی و غیر الهی به چنین کارهایی دست میزنند) اما به نظرم غیر عقلانی به نظر میرسد که به جای تبلیغ نمودن معصومیت ایشان تکیه کنیم بر اعمال غیر عادی ایشان و ... 

دوستان من: به این فکر نکنید که فلان امام چه مقامی دارد که مثلا با فلان حیوان حرف میزند بلکه عظمت ایشان را در "دروغ نگفتن" در یابید.بزرگی ایشان را در مقام الهی شان درک کنید.

به یاد سخنی از مولا علی (ع) افتادم که فرمود:دو طایفه به هلاکت میرسند یکی آنان که از ما عقب ماندند و دیگری آنان که از ما پیشی گرفتند... همراه بودن با انبیا و ائمه باید مد نظر باشد و آن هم چیزی نیست جز گردن نهادن به فرامین حضرت حق بدون چشم داشت مادی.نزاع کردن در مورد اینکه فلان روایت و داستان در مورد فلان امام حقیقت دارد یا نه چیزی به دیانت ما نمی افزاید.به یاد صحنه ای در یک فیلم افتادم که یک کشتی درحال غرق شدن بود و دو نفر از مسافران کشتی در حال تلاش برای نجات خود مشغول تند تند ورق زدن دیکشنری بودند برای یافتن معنی کلمه (نو اسموکینگ : سیگار کشیدن ممنوع) که روی درب یک اتاق بسته نصب بود!

دوستان من: موضوع اصلا این نیست که بعضی از ما با آن درگیریم.البته بعضی افراد بنده را فاقد ظرفیت لازم برای درک عرفانی ائمه (ع) میپندارند! اما برایم مهم نیست.مهم این است که با بحث در مورد بعضی باورهای خرافی جوانان به دو دسته تقسیم میشوند: یکی دیندارهای خرافه پرست و فاقد تشخیص عقلی که فقط چشم به دهان بعضی به اصطلاح "بزرگان" دارند و گروه دیگر نیمه معتقدانی که آن اعتقاد نیمه خود را هم با شنیدن این خرافات از دست داده و بطور کلی بی دین و دین زده میشوند.و این دو گروه مصداق همان کلام زیبای مولا علی (ع) است.

ائمه معصومین (ع) معلمان بزرگی بودند که بزرگی ایشان به مقام الهی شان است نه فلان کار عجیب و خارق العاده.بسیاری جوانان را دیده ام که به واسطه خرافاتی که بعضیها وارد دین اسلام و بخصوص تشیع کرده اند بنا به تشخیص عقلانی خود بی دین شده اند.

من نمیدانم این خرافات دینی از کجا سرچشمه گرفته اند شاید منبعش بازمیگردد به نفس اغراق دوست انسان اما دوستان به ولله دامن زدن به خرافه های بی سند و ساختگی همچون سنگ انداختن یک دیوانه به چاهی است که هزار عاقل نمیتوانند خارجش کنند.به این میگویند دوستی خاله خرسه.جوانان عزیز:هر چه که لازم داریم در قرآن وجود دارد.به خدا سوگند اگر به قرآن عمل کنیم به رستگاری میرسیم.که زندگی معصومین (ع) هم جز این نبود.متاسفانه نزد بعضی ها شناخت ائمه (ع) و پیمودن راه ایشان حتما باید از جاده خرافات عبور کند.شناختن معصومین (ع) با عمل به کلام ایشان و تحقیقی در زندگی و اعمال الهی ایشان میسر میشود.

خداوند بنده را هم  همراه دیگر بندگان خود از نیروی عقل سرشار و عاقبت همه را ختم به خیر کند انشاالله.

بنده خاکی فانی: پیمان پورجبار

 • پیمان پورجبار

امام علی (ع) در مکاشفه ای که یکی از مریدانشان دیده بود به وی فرمود سفارشت میکنم به نماز که تا وقتی پلکت میزند باید نماز بخوانی.

 • پیمان پورجبار

خواهرم:حجابت را حفظ کن.مطمئن باش رضای خداوند از حیای تو بیشتر از نگاه هرزه مردم ارزش دارد.این را بدان که یک بانوی محجبه همیشه پیش همه مذکرها محبوب و قوی است و این را بدان یک زن یا دختر بدحجاب همیشه آماج نگاه هوس آلود جنس مخالف هست... خواهرم در نگاه هرزه پسران به دنبال عشق نباش! من یک مذهبی آکبند نیستم! من در بطن اجتماع و در ارتباط با نظرات هر نوع قشری هستم.آنان که حجاب خود را از دست دادند از دست رفتند... شک نکن...

مخلص همه بانوان باحجاب

 • پیمان پورجبار

نمیدانم یادتان هست یا نه ؟ همه در کودکی معصومیتی در نگاهمان بود که دیگر نیست.چرا؟؟ با چشمانمان چه دیدیم که معصومیتمان رفت؟

 • پیمان پورجبار

 • پیمان پورجبار

ضمن سلام به دوستان.در اینجا میخواهم اشاراتی به دینداری و حب دنیا بکنم. دوستی سعی داشت یکی از آشنایان را که حب مال دنیا همه زندگیش را فرا گرفته بود کمی ارشاد و راهنمایی کند.بعد از حدود یک سال موفقیتی نسبی حاصل شد و بعد از گذشت چند ماه دیگر فرد مذکور با حذف بعضی از موارد شریعت و رد چند تبصره برای خود!! شروع به خواندن نماز و دعا کرد.من نمیدانم در دعاهایش از خداوند چه میخواست و نمیدانم نمازش هم برای چه بود؟! و اصلا نمیخواهم که بدانم ! فقط کاش ایشان به این راه هدایت نمیشد! چون علاوه بر اینکه در حب دنیای ایشان تاثیری نکرد بلکه برعکس ایشان تصور میکرد که دیگران باید مال دنیا را رها کنند و به دنیا پشت کنند تا دنیا برای این فرد باقی بماند!! و در واقع از دیگران بیشتر طلبکار شد.گویا خود را امام فرض میکرد!از خداوند هدایت این فرد گمراه را خواستارم.

دوستان عزیز: مساله مهم در دینداری و مال حلال دنیا این است که هر کس باید در هر کاری دیگران را رها کند و قائل به وجود خود و خداوند باشد و به قول خودمان کلاه خودش را قاضی کند ببیند چقدر انصاف دارد.به قول امام حسین (ع) دین جز انصاف نیست. انگشتر عقیق  پنج تن به دست کردن و دائم الوضو بودن و نماز و دعا خواندن و یا ریش گذاشتن و غیره نمیتواند دلیل انصاف و دین کسی باشد.در جایی میخواندم که ابن ملجم ملعون حافظ قرآن بود که فرق مولا علی (ع) را شکافت.بخصوص در زمانه ما که ریاکاری بیداد میکند انسان دیندار باید هر لحظه خود و اعمالش را بازبینی کند ببیند خطایی دارد یا نه. ببیند آیا اگر خودش را جای دیگران میگذاشت حالش چطور بود. متاسفانه دین در زمانه ما گاهی تبدیل به وسیله ای جهت تایید خود و یا تبلیغ خود است.به قول مولا علی (ع) بالاترین درجه زهد پنهان نگه داشتن آن است. سالک و خداجوی باید هر لحظه دیو سرکش خودخواهی و غرور را در وجود خود به خاک بکشد. مثل این فرد که در بالا اشاره شد خودش خودش را تایید نکند.به قول ائمه معصومین علیهم السلام به حساب خود برسید قبل از آنکه به حسابتان برسند.

ضمن تشکر از دوستان منتظر اظهار نظرهایتان و راهنمایی بنده هستم.

بنده شرمسار درگاه حق:پیمان پورجبار

 • پیمان پورجبار

پرورد به ناز و نعمت آن دوست مرا 

بر دوخت مرقع از رگ و پوست مرا 

تن خرقه و اندر او دل ما صوفی 

عالم همه خانقاه و شیخ اوست مرا 

 • پیمان پورجبار