نوای دوست...

پیمان پورجبار با ترانه ها و دل نوشته های عرفانی

نوای دوست...

پیمان پورجبار با ترانه ها و دل نوشته های عرفانی

مشخصات بلاگ
نوای دوست...

این وبلاگی است غیر سیاسی که حاوی مطالبی در مورد خداشناسی است. همچنین نواهایی از موسیقی عرفانی و تنبور. مطالبی که در اینجا نوشته میشود حاصل مطالعات و نتیجه گیری های من میباشد و خواننده عزیز میتواند بجز احادیثی که از معصومین (ع) آورده ام را رد کند.

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

همه ادیان الهی در زمان خودشان ابتدا برای آزادی انسان از دست مستکبرین و خودخواهان به ظهور رسیدند و سپس همراه این آموزه های دینی تعالیم یکتاپرستی وعقیدتی هم برای پرستش خداوند و خلوت کردن با او به صورت دعا و نماز در هر دین الهی وجود داشت.در اسلام هم ابتدا افراد و گروه ها برای نجات زندگی خود از دست خودخواهی زورگویان ثروتمند و اجرای عدالت به اسلام روی آوردند.مردم مشکلات زندگی خود را با اسلام حل میکردند حتی اگر شخصی مسلمان نبود در اجتماع اسلامی حضرت پیامبر (ص) میدانست که عدالت اجرا میشود.چون اسلام راه و روش زندگی بود.

اما در زمانه ما این معنی کاملا" از بین رفته است.به ما اینطور القا میشود که اسلام برای آخرت است! کاری به دنیا نداشته باشید فقط فرایض اسلامی خود را به جا بیاورید وبه چیزی اعتراض نکنید به چند دلیل: اول اینکه خدا خودش میداند دارد چه کار میکند و چه حقی را به چه کسی میدهد! دوم اینکه ما که نمیدانیم فلان کس پیش خدا چه جایگاهی دارد پس کار به کارش نداشته باشیم و گناهش را جمع نکنیم! سوم اینکه خدا صابران را دوست دارد ( حتی اگر خاک بر سرشان کنند و ایشان صبر کنند!) وچهارم اینکه ظهور نزدیک است! 

تنها چیزی که اصلا" انتظاری نداریم با تکیه بر آن مشکلات عدالتی در جامعه حل شود اسلام است.خودمان اجازه داده ایم عده ای برای خود القاب وجایگاه هایی رفیع انتخاب کنند و بعد با چند خرافه دینی خود را مقدس کرده اند و هیچکس را توان مقابله با اعمال خلاف "قانون" ایشان نیست چه اینکه اگر هم خود شخص را مورد سئوال قرار دهند با القاب دینی و جایگاه مقدسشان چه کنند؟! 

اسلام واقعی دین اخلاق و مشارکت و اعتراض به بی قانونی و مبارزه با ستم و ستمکار بوده و هست.چیزی عوض نشده فقط ما عوض شده ایم.اولین شاخص در جامعه اسلامی عدل و قانون است که باید در همه امور دیده شود.در زمانه کنونی حتی کسانی که خود را مذهبی میپندارند هم پیروی اشخاص شده اند تا پیروی راه حقیقت و خداوند.برای هر عمل غیر انسانی هم یک کلاه شرعی درست میکنند.و این روند چنان ادامه دارد که جوانان امروزی کم کم به این نتیجه میرسند که اسلام دیگر جایگاهی ندارد و البته درست است مسلمانی از این نوع به درد اجتماع نیخورد.به قول مرحوم دکتر شریعتی " دین اگر در این دنیا به کار نیاید در آخرت اصلا" به کار نمی آید".

  • پیمان پورجبار

خیلی وقتها انسانها برای یافتن راه سلوک معنوی به دنبال اشخاص و یا اعمالی میروند که نهایتا" با وجود تلاش بسیار به آن درجه معنوی دلخواه نمیرسند.(دل خبر میدهد از سر درون).هرچند ممکن است از لحاظ دید دنیوی مردم شخص فردی فوق العاده به نظر برسد.غافل از اینکه خداوند متعال دستور را بسیار ساده تر از اینها بیان فرموده.در جایی دورتر شاید کشاورزی بیسواد با اعتقاد به کلمه الله اکبر و لا اله الاالله با درست کردن اعمالش و کمک به مردم و محبت کردن و مفید بودن و اجرای اوامر الهی مثل نماز و روزه و انفاق و غیره به درجه معنوی بالایی برسد که دور از ذهن باشد.گاهی اوقات راه بسیار ساده است اما تکاپوی بودن انسان در کوره راه ها به دنبال گمگشته اش میگردد.این درجات بعداز تولد دوباره درجهان خلقت مکشوف میشود وچه خوب فرموده اند معصومین (ع) که قیامت روز حسرت خوردن است. 

  • پیمان پورجبار